8 Temmuz 2011 tarihinde kurulan  “İstanbul Dans Eğitim Merkezi Spor Kulübü”, halkın sahne sanatları konusundaki eğitimine destek olmak , Türk toplumunun temel değerlerini oluşturan folklorümüzün gerek ülkemiz insanına gerekse uluslararası alanda tanıtımını yapmak ve gelecek nesillere aktarmak için kurulmuştur.

Bu amaçla, faaliyetlerine başlayan derneğimiz;  9.Yılına 180 ‘in üzerinde dansçı kadrosuyla büyük bir aile olarak başlamıştır,  Ağustos ayında Avusturya Viyana’da katıldığı Halkdansları festivalinden dönmüş ve 18 Nisan 2020 tarihinde gerçekleştirilecek olan yıl sonu gösterisinin hazırlıklarına tüm hızıyla başlamıştır.

Sosyal sorumluluk projeleri kapsamında ilk iki yıl Dünya Şizofreni Derneğiyle beraber gösterilerini gerçekleştiren derneğimizin gösterisinde tamamı şizofreni hastalarından oluşan bir ekip sahne almıştır. Daha sonraki yıllarda,  Gökkuşağı Engelli İzci Derneğiyle beraber sahne alıp onlarla aynı sahneyi paylaşmanın mutluluğunu yaşamıştır. 2017 – 2018 senesinde ise sosyal sorumluluk projelerine Sayın Gamze Elibol’ un kurduğu Teksem Engelsiz Sanatçılar Merkeziyle beraber “121 Dansçı 121 Engelli için sahnede ” projesiyle 121 Engelli kızımızın eğitim giderleri karşılanmaya çalışılmıştır.