Gökkuşağı Engelli İzci Kulübü

Bedriye Yılmaz tarafından kurulan Gökkuşağı Engelli İzci Kulübü Büyükçekmece Belediyesi’nin destekleriyle birçok engelli ve ailesine destek olmak amacı ile kurulmuştur.

Burada engelli izci kardeşlerimize karınca kararınca giyimde, kuşamda, yemekte ve eğitimde fayda sağlamaya çalışılmaktadır. İzcilik sayesinde çocuklarımız bedensel ve zihinsel engelli oldukları için yaptıkları izcilik faaliyetleri ile bol oksijenli açık havada stresten uzak zaman geçiriyorlar. Bu sayede hem engelli çocuklara hem de ailelerine katkı sağlamak için Bedriye Yılmaz çok emek vermektedir.

Büyükçekmece Belediyesi’nin tahsis ettiği bir mekanda izcilik dışında da sosyal faaliyetler yaparak hem engellilerin hem de ailelerinin psikolojik ve ruhsal olarak bir nebzede olsa sıkıntıdan ve bunalımda uzaklaşma çabası içerisindedir.

 

Bedriye Yılmaz bu kulüple engelli çocuklarımıza başta spor olmak üzere ailenin çocuğuna, hem de çocuğun ailesine nasıl davranması gerektiği öğretiliyor. Beslenme ve sağlıklı yaşamın bir engelliye nasıl verilebileceği anlatılıyor. Bu engellinin evde bir iş yaptığında o çocuğu bir tarafa bağlamadan etrafına zarar vermeden kalabilmesini öğretiyor. Ayrıca izcilikle ilgili teftiş tekmil ve merasimleri yaptırılıyor.

Bunların dışında oyun şarkı ve bando çalmayı, izci düğümleri, cam boyama kara kalem ve doğal boya ile resim yapabilmeyi öğreniyorlar. Ve Bedriye Yılmaz burada bu işi gönüllü olarak kendisi ve arkadaşları yapmaktadır.

Belediyenin bünyesinde kurulan, Gökkuşağı İzci Derneği`nin kuruluş aşamasını anlatan Başkan Akgün, “Büyükçekmece Gökkuşağı İzci Derneği yine engelli vatandaşlarımızdan oluşmaktadır. Bölgedeki engelli vatandaşlarımızın tespitini yaparken, belediyemizin doktoru ve sosyal işlerle uğraşan arkadaşlarımızın ortaya attığı bir fikirdi. Ben de bunu destekledim. Büyükçekmece`deki bu vatandaşlarımızı toparlayarak topluma tekrar kazandırmak. Onların engelli değil, aslında bizde engel olduğunu ortaya koyduk. Çünkü engellilerin neler yapabileceklerini ortaya koymuş oldukları aktivitelerle, el sanatlarında almış oldukları eğitimi nasıl pekiştirip, pratiğe çevirdikten sonra bu eksikliğimizi anlayabildik. Biz eksikliğimizi Büyükçekmece`deki bütün vatandaşlarımızın bir şemsiye altında toplanmasını arzu ettik. Onun da ismini Gökkuşağı koyduk. Bugün o manzara içerisinde onlar çok aktif rol aldılar“ diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gökkuşağı Engelli İzci Kulübü

Adres: Murat Çeşme Mahallesi, Hünkartepe Cd., 34535

Büyükçekmece/İstanbul

Telefon: (0212) 881 26 97